Die mensen van tegenwoordig…

In de afgelopen vijf maanden heb ik een kleine honderd verschillende horecaondernemingen bezocht.  Het valt me op dat de meeste bedrijfsleiders en partymanagers het met elkaar eens zijn over het ‘feit’ dat de medewerkers van vandaag minder getalenteerd, opgeleid en opgevoed zijn dan de medewerkers van pak ‘m beet twintig jaar geleden.

Wanneer ik deze verhalen aanhoor dwalen mijn  gedachten steeds weer af naar de tijd waarin ik als tweedejaars middelbare scholier met mijn klasgenoten vaststelde dat de brugklasser echt ieder jaar kleiner wordt…

Wat is er wel aan de hand? Misschien is het wel zo dat nieuwe mensen in het vak wat sneller voor de leeuwen worden geworpen,  dat de balans in een team wat minder goed in evenwicht is en dat de groep jonge, nieuwe mensen is oververtegenwoordigd. Zeker een bedrijfsleider moet begrip hebben voor de financiële voordelen die dat oplevert. Wel betekent dat dat de rol van sturende mensen op de vloer drastisch verandert.

De leidinggevende moet veel meer zorgen voor coaching, briefing en instructie. Sterker nog, ik denk dat de taken van een leidinggevende van een jong team voor het grootste deel bestaan uit begeleiding en sturing van een groep. Door dagelijks aandachtspunten aan te tippen en het belang van gastvriendelijkheid iedere dag weer opnieuw te benadrukken.

Wanneer een horecaondernemer gebruik maakt van jonge medewerkers die hij maar een derde hoeft te betalen van het loon van een vakvolwassen medewerker snap ik dat dit voor hem interessant is. Wel vind ik dat hij dan de morele verplichting heeft naar deze medewerker en zeker naar de gast, dat hij ook voor tenminste een derde investeert in begeleiding en coaching van deze jonge medewerker.

De economische omstandigheden dwingen ondernemers creatief om te gaan met loonkosten. Toch zullen de ondernemers de managers  van hun bedrijven aan de hand moeten nemen en samen met hen teams smeden die zij intensief begeleiden. Zijn het wel de medewerkers die veranderen, of zijn het misschien de bedrijfsleiders en partymanagers die richting missen?

Wouter Verkerk

Wouter Verkerk is sinds 2008 actief als columnist, spreker en creatief ontwikkelaar van (horeca)concepten. In de loop der jaren ontwikkelde Wouter een eigen visie op horeca, gastvrijheid en werkgeverschap die zich vertaalt in inzichtelijke en toepasbare methodiek.

Hij begeleidde talloze ondernemers en hun teams in Nederland, België en Curaçao in hun ambitie ongelooflijke gastvrijheid de standaard te maken en boekte met behulp van zijn aanpak geweldige resultaten.

Jaarlijks publiceert Wouter een boek waarin hij columns en methodiek bundelt. Van zijn bundels verkocht hij inmiddels meer dan 150.000 exemplaren.

Vandaag de dag maakt Wouter een dagelijkse podcast met Gijsbregt Brouwer (tien voor tien) en verzorgt hij lezingen en advies-sessies op zijn kantoor, inleidingen voor Plan Boutique en hij verzorgt jaarlijks een event aan het begin van het seizoen, samen met zijn partners: Wouter is namelijk ‘brand-ambassador’ van Bidfood, The Dutch Cocktail Club, The Branding Club, SVH, Plan Boutique, Unitouch en Jam!