Plankenkoorts in de horeca

Sinds 1998 geef ik horecatrainingen aan mensen die nieuw zijn in ons vak. Vaak werken ze via een uitzendbureau voor verschillende horecabedrijven of werken ze vast op een bepaalde locatie. Deze medewerkers zeggen vaak dat ze nog helemaal geen ervaring hebben en ik merk dat ze onzeker en zenuwachtig zijn voor de eerste werkafspraken.

Grappig eigenlijk, want op de eerste eenvoudige technieken en basisbeginselen kunnen deze zenuwen niet gebaseerd zijn. Alsof deze mensen in de eerste achttien of twintig jaar in hun leven nog nooit contact hebben gemaakt met mensen. Alsof ze eerder nooit hebben nagedacht over hoe je het mensen naar de zin kunt maken en alsof ze nog nooit van hun leven in aanraking zijn gekomen met eten en drinken. Maar daar gaat het vaak niet om.

De manier waarop nieuwe mensen tegen ons vak aankijken is bijzonder. Hoewel er op een verjaardag door de dienstdoende oom tegen een schoolverlater nog weleens wordt gezegd:  ‘je kan nog altijd de horeca in’, is de horeca weldegelijk een vak waar beginners in het vak tegenop kijken. De gedachte om in de spotlights met mensen bezig te zijn maakt onze nieuwe collega’s niet zelden nerveus.

De horeca is meer dan technieken beheersen. De horeca is zoveel meer. Een goede gastheer of gastvrouw is zeer bewust van zijn of haar gedrag en is in staat met de juiste dosering van energie gasten een ultieme beleving te geven. Je eigen kracht en energie op een enorm podium zijn vaak de factoren die de onzekerheid en zenuwen veroorzaken. Plankenkoorts noemen ze dat in de theaterwereld.  Laten wij het maar Horecakoorts noemen. Of restaurantkoorts.

Vaak hoor je bij mensen op het toneel dat de koorts weg is op het moment dat de artiest ‘op’ moet.  Ik denk dat een horecaman of vrouw uit het juiste hout gesneden is als hij of zij na een paar keer werken ook in staat moet zijn te ‘performen’ tussen de gasten zonder daar al te veel koorts van te krijgen.  Het opgaan in ons vak is volgens mij hetgeen waar horeca om draait. De technieken zijn minder belangrijk dan de persoonlijke benadering van je werk.

Dat mensen buiten ons vak deze laag vaak niet zien, en op basis van eenvoudig ogende technieken de horeca als laatste strohalm zien na een geknakte schoolcarrière zegt iets over het hoge niveau van de Nederlandse horeca.  Wanneer iets moeilijks er gemakkelijk uitziet, dan beheers je het pas echt. Laat de dienstdoende oom daar op afstand maar lekker anders over denken!

Wouter Verkerk

Wouter Verkerk is sinds 2008 actief als columnist, spreker en creatief ontwikkelaar van (horeca)concepten. In de loop der jaren ontwikkelde Wouter een eigen visie op horeca, gastvrijheid en werkgeverschap die zich vertaalt in inzichtelijke en toepasbare methodiek.

Hij begeleidde talloze ondernemers en hun teams in Nederland, België en Curaçao in hun ambitie ongelooflijke gastvrijheid de standaard te maken en boekte met behulp van zijn aanpak geweldige resultaten.

Jaarlijks publiceert Wouter een boek waarin hij columns en methodiek bundelt. Van zijn bundels verkocht hij inmiddels meer dan 150.000 exemplaren.

Vandaag de dag maakt Wouter een dagelijkse podcast met Gijsbregt Brouwer (tien voor tien) en verzorgt hij lezingen en advies-sessies op zijn kantoor, inleidingen voor Plan Boutique en hij verzorgt jaarlijks een event aan het begin van het seizoen, samen met zijn partners: Wouter is namelijk ‘brand-ambassador’ van Bidfood, The Dutch Cocktail Club, The Branding Club, SVH, Plan Boutique, Unitouch en Jam!